Технократизм: Власть науковців і технічних спеціалістів
Технократизм є поширеним принципом пояснення суспільного розвитку, який зустрічається у західній суспільній думці. Згідно з цим принципом, влада у суспільстві повинна належати технократам - носіям технічного прогресу, вищим шарам технічних спеціалістів. У традиційному технократичному погляді на світ лежить методологія технологічного детермінізму, що абсолютизує розвиток техніки та технології, розглядаючи техніку як основу соціального прогресу. Якщо техніка є рушійною силою розвитку всього суспільства, то зрозуміло, що люди, пов'язані з технікою, володіючи науково-технічними знаннями та компетенцією, що визначають науково-технічний прогрес і розвиток виробництва, можуть і повинні взяти політичну владу в свої руки.
Технократизм з'явився вже в 19 столітті на хвилі успішного науково-технічного розвитку, але повністю проявив себе в філософії, соціології та культурі в цілому у 20 столітті, коли розпочалася науково-технічна революція і технократична ідеологія охопила великі соціальні групи, пов'язані з науково-технічним розвитком. Найяскравіше технократизм втілився в різних утопічних технократичних ідеях і теоріях промислового, технотронного, постіндустріального суспільства.
У 1960-1970 роках технократизм був покладений в основу індустріалістських теорій, які передбачали реальне втілення його принципів у практиці західного суспільства. Американський економіст і соціолог Дж. Гелбрейт намагався теоретично і практично довести, що сучасне американське суспільство є реалізованим технократичним ідеалом: головну роль у цьому суспільстві відіграє технічна раціональність, якої все більше підпорядковується економіка, що керується зусиллями техноструктури. Техноструктура, що об'єднує технічних спеціалістів і керівників різного рівня, є мозком великих підприємств: вона приймає рішення на основі наукової експертизи, втілює та реалізовує інтереси всіх працівників підприємства, фактично вирішує всі справи в суспільстві. Революція вже не потрібна: реальна влада вже належить техноструктурі.
Хоча Гелбрейт та інші автори допускали конвергенцію соціалізму і капіталізму в новий тип технократичного суспільства, сам образ цього суспільства малювався за зразком розвинутого капіталістичного суспільства. Коли наприкінці 1970-х років прийшла черга криз, технократична ідилія була розрушена, і на зміну технократизму прийшов неотехнократизм.
Технократизм викликав багато дискусій і критики. Його прихильники вважають, що технократи, які мають науково-технічні знання і досвід, здатні краще керувати суспільством і забезпечити ефективний розвиток. Вони підкреслюють важливість науково-технічного прогресу і інновацій у досягненні соціального благополуччя. Однак кр
-
Научитесь Терпеть Неудачи
19 Oct, 24 -
Как Уменьшить Стрес?
19 Oct, 24 -
Почему Кермит Влюбился В Мисс Пигги
19 Oct, 24 -
Обвинять Наших Родителей Легко
19 Oct, 24 -
Маклюэн
19 Oct, 24 -
Село
19 Oct, 24 -
'Самоубийство'
19 Oct, 24 -
Престижная Нефтяная Катастрофа
19 Oct, 24 -
Действие Порождает Успе?
19 Oct, 24