"Dwaj filozofowie" to dialog filozoficzny między starszym mędrcem a jego młodym uczniem. W trakcie rozmowy zaczynamy jednak zastanawiać się, kto powinien się uczyć od kogo. Chociaż autora, Świętochowskiego, zazwyczaj zalicza się do pisarzy pozytywistycznych, to wydany w 1897 roku zbiór "Bajki" estetycznie należy już do epoki Młodej Polski. Autor oddala się od społecznych kontekstów współczesnych mu czasów oraz ostrych politycznych krytyk, które go wcześniej charakteryzowały. Zwraca się ku antyku, filozoficznym rozważaniom i ponadczasowym motywom literackim. Niektórzy złośliwi mogliby nazwać to typową młodopolską manią pisania, podczas gdy miłośnicy dostrzegają w tym rzadką okazję do zanurzenia się w estetycznej wrażliwości fin de siècle.
Философский диалог между старым мудрецом и его молодым учеником. Постепенно ситуация меняется, и мы начинаем задаваться вопросом, кто у кого должен учиться. Хотя Свитоховский обычно указывается как позитивист, изданный в 1897 году сборник "Байки" относится уже к периоду "Молодой Польши". Он отходит далеко от современных общественных контекстов и острой политической критики, которая характеризовала его ранее. Он обращается к античности, философским рассуждениям и вневременным литературным путям. Злые языки могли бы сказать, что это типичная "молодопольская" мания. Поклонники - что это редкая возможность увидеть эстетическую чувствительность конца века.
Электронная Книга «Dwaj filozofowie» написана автором Aleksander Świętochowski в году.
Минимальный возраст читателя: 0
Язык: Польский
Описание книги от Aleksander Świętochowski
Dialog filozoficzny pomiędzy starym mędrcem i jego młodym uczniem. W miarę rozwoju sytuacji zaczynamy się jednak zastanawiać, kto od kogo powinien się tutaj uczyć.Choć Świętochowski zaliczany jest zazwyczaj w szeregi pisarzy pozytywistycznych, to wydany w roku 1897 zbiór Bajki estetycznie należy już do epoki Młodej Polski. Autor daleko odchodzi od społecznych kontekstów czasów teraźniejszych i ostrej krytyki politycznej która cechowała go wcześniej. Zwraca się ku antykowi, filozoficznym wywodom i ponadczasowym tropom literackim. Złośliwi mogliby powiedzieć, że jest to już typowo młodopolska grafomania. Miłośnicy – że to rzadka okazja do podglądania estetycznej wrażliwości fin de siecle'u.